Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest rośliną używaną do celów leczniczych. Olejek z tej rośliny jest często przyjmowany w postaci suplementu diety, a liść mięty pieprzowej jest często używany do produkcji herbaty ziołowej. Jednym z najczęstszych zastosowań mięty pieprzowej jest ułatwienie trawienia.
Olej z mięty pieprzowej, otrzymywany przez ekstrakcję olejków z suszonych lub świeżych liści i blatów kwiatowych z alkoholem, jest powszechnie stosowany w terapiach naturopatycznych i aromaterapii.
Olej z mięty pieprzowej, przyjmowany w formie suplementu, często występuje w kapsułkach z powłoką jelitową. Powłoka jelitowa jest stosowana w celu zapobiegania uwalnianiu się oleju z mięty pieprzowej do żołądka i powodowaniu skutków ubocznych, takich jak zgaga.
Korzyści dla zdrowia
Mięta pieprzowa jest hybrydą aromatyczną, powstałą w wyniku skrzyżowania mięty z miętą wodną. Mięta pieprzowa działa chłodząco i odświeżająco, posiada łagodne właściwości antybakteryjne i znieczulające. Olej z mięty pieprzowej działa również jako łagodny środek karmiący (substancja stosowana do eliminacji gazów jelitowych).
Wśród wielu oświadczeń zdrowotnych mięta pieprzowa jest uważana za pomocną w leczeniu następujących schorzeń:
Jako suplement diety, produkty z mięty pieprzowej nie muszą być poddawane rygorystycznym badaniom, jak to ma miejsce w przypadku leków farmaceutycznych. Z tego powodu uważa się, że niektóre z chorób, które mięta pieprzowa leczy, nie są poparte badaniami. Z tym powiedział, że badania kliniczne oferuje kilka spojrzeń na potencjalne korzyści z mięty pieprzowej i suplementów mięty pieprzowej.
Dyskomfort jelita grubego
Mięta pieprzowa wydaje się mieć relaksujący wpływ na jelito, czy to w celu kontrolowania objawów zespołu jelita drażliwego (IBS), czy też w celu złagodzenia dyskomfortu podczas zabiegu badawczego.
Według przeglądu badań opublikowanych w Journal of Clinical Gastroenterology olej z mięty pieprzowej wydaje się być bezpieczną i skuteczną krótkoterminową metodą leczenia IBS. Analizując dziewięć wysokiej jakości badań, w których uczestniczyło 726 osób, naukowcy doszli do wniosku, że mięta pieprzowa znacznie lepiej łagodzi objawy IBS niż placebo. Uważa się, że zmniejsza ona skurcze mięśni w jelitach.2
Ten sam efekt zaobserwowano, gdy olejek z mięty pieprzowej dodawano do lewatywy przed kolonoskopią.
Olej z mięty pieprzowej wydaje się łagodzić mimowolne skurcze mięśni podczas kolonoskopii, a tym samym zmniejszać częstość występowania i nasilenie skurczów, jak wynika z badań opublikowanych w Acta Gastro-Enterologica Belgica.
Niestrawność
Badanie opublikowane w Farmakologii i Terapii Żywności sugeruje, że połączenie olejku z mięty pieprzowej i kminku może pomóc w łagodzeniu objawów niestrawności (dyspepsji).4
Badaniem objęto 96 osób z dyspepsją czynnościową (typ ten charakteryzował się nieprawidłowymi ruchami żołądka). Po 28-dniowym zabiegu, w którym zastosowano 90 miligramów olejku z mięty pieprzowej i 50 miligramów olejku kminkowego, uczestnicy odczuli większą ulgę w bólu brzucha, ucisku, ociężałości i pełności niż w przypadku placebo.
Te same korzyści mogą rozciągać się na leczenie porannej choroby (hyperemesis gravidarum), chociaż brak jest badań nad skutecznością tego podejścia. Herbata z mięty pieprzowej jest również powszechnie stosowana w celu złagodzenia nudności i rozstroju żołądka.
Bóle głowy i migrena
Miejscowe stosowanie olejku z mięty pieprzowej może pomóc w łagodzeniu migrenowych bólów głowy, sugeruje badanie z 2010 r. opublikowane w International Journal of Clinical Practice.
W tym badaniu 35 osób z migreną było leczonych albo roztworem pieprzowego oleju na bazie oleju lub placebo podczas ataku migreny. W każdym przypadku, olejek był nakładany miejscowo na czoło i skronie. W porównaniu z placebo, roztwór na bazie oleju pieprzowego był bardziej skuteczny w łagodzeniu bólu, nudności, wymiotów i skrajnej wrażliwości na światło i/lub dźwięk.
W badaniu przeprowadzonym w 1996 r. z udziałem 41 osób cierpiących na napięciowe bóle głowy, olej z mięty pieprzowej nałożony na czoło okazał się równie skuteczny jak 1000 miligramów Tylenolu (acetaminofenu).6
Mechanizm tego efektu nie jest do końca jasny. Uważa się, że olejek może zdrętwieć nerw trójdzielny, który rozgałęzia się od policzka i szczęki do czoła. Jest to ten sam ciąg nerwów związany z migreną i napięciowymi bólami głowy.
Ponadto, zapach mięty pieprzowej może wywoływać efekt uspokajający, który pomaga zrelaksować się osobom cierpiącym na silny ból głowy. Właśnie dlatego mięta pieprzowa jest powszechnie stosowana w aromaterapii jako środek łagodzący stres.
Problemy stomatologiczne
Nie ma wątpliwości, że mięta pieprzowa może odświeżyć twój oddech. Oprócz przyjemnego aromatu, właściwości antymikrobowe mięty pieprzowej mogą pomóc w zabiciu wielu bakterii z jamy ustnej zaangażowanych w nieświeży oddech (halitoza).
Świadczą o tym po części badania laboratoryjne przeprowadzone w 2013 r., w których olejek z mięty pieprzowej był w stanie zabić takie patogeny jamy ustnej jak Staphylococcus aureus, Escherichia coli i Candida albicans w ilościach nietoksycznych, co czyni go idealnym kandydatem do doustnego środka antyseptycznego.
Chłodnicze, drętwiejące działanie olejku z mięty pieprzowej może przynieść ulgę również po drobnym zabiegu stomatologicznym, łagodząc ból i jednocześnie zapewniając ochronę antybakteryjną. Z drugiej strony nie wykazano, że mięta pieprzowa nie zmniejsza płytki nazębnej ani nie łagodzi stanów zapalnych dziąseł wywołanych przez zapalenie dziąseł czy przyzębia.
Zatory zatokowe
Podobnie jak w przypadku eukaliptusa, wdychanie mięty pieprzowej ma działanie oczyszczające w zatokach i drogach oddechowych. Olejek z mięty pieprzowej podawany pod nozdrza lub wdychany z parą wodną jest skutecznym środkiem otwierającym te korytarze, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane alergią, przeziębieniem czy zakażeniem zatok.
Podczas gdy niektórzy twierdzą, że wdychanie jakiejkolwiek pary może zlikwidować zatory, badanie przeprowadzone w 2014 r. w Awicenna Journal of Phytomedicine wykazało, że sama mięta pieprzowa ma bezpośredni wpływ na funkcje oddechowe.
Według badań, doustne podawanie kapsułek z miętą pieprzową sportowcom zwiększyło kluczowe czynności oddechowe w ciągu pięciu minut. Obejmowały one zwiększenie wymuszonej wydolności życiowej (FVC) o 35,1% i szczytowego przepływu oddechowego (PEF) o 65,1%. Grupa kontrolna, która nie dostarczyła mięty pieprzowej, nie doświadczyła żadnej z tych rzeczy.
Choć potencjalnie korzystnie wpływa na zmniejszenie zatłoczenia zatokowego, nie ma dowodów na to, że mięta pieprzowa może leczyć podstawową przyczynę, zarówno zakaźną, jak i alergiczną.
Skurcze menstruacyjne
W ten sam sposób, w jaki mięta pieprzowa może pomóc złagodzić skurcze mięśni w jelicie grubym, badania sugerują, że może to zrobić to samo dla kobiet ze skurczami menstruacyjnymi.
W badaniu przeprowadzonym w 2016 roku badano stosowanie mięty pieprzowej u 127 kobiet z bolesnymi miesiączkami. Zdaniem badaczy, kapsułki z miętą pieprzową przyjmowane przez trzy dni od rozpoczęcia miesiączki były równie skuteczne w zmniejszaniu natężenia i czasu trwania bólu, co niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak Motrin (ibuprofen) czy Aleve (naproxen).