Korzyści dla zdrowia - Imbir

image

Od tysięcy lat zielarze używają korzenia imbiru do łagodzenia problemów żołądkowych. Dzięki swojemu naturalnemu działaniu przeciwzapalnemu imbir jest również powszechnie stosowany w leczeniu zapalenia stawów, wysokiego cholesterolu, skurczów menstruacyjnych i innych schorzeń zdrowotnych.


Imbir, stosowany zarówno w postaci świeżej, jak i jako przyprawa w proszku, jest powszechnym składnikiem wielu receptur spożywczych. Stosowany jest również do celów leczniczych. Przyprawa jest wytwarzana z korzenia rośliny, który jest powszechnie uprawiany w cieplejszych rejonach Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Imbir był używany od wieków do leczenia wielu schorzeń, w tym:

 • Nudności
 • Niestrawność
 • Choroba lokomocyjna
 • Poranna choroba
 • Zaburzenie refluksu żołądkowo-przełykowego (GERD)
 • Zespół jelita drażliwego (IBS)
 • Reumatoidalne zapalenie stawów
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów
 • Bóle mięśni (bóle mięśni)
 • Bóle stawów (artretyzm)
 • Bóle menstruacyjne (dyzmenorrhea)
 • Wysoki poziom cholesterolu (hipercholesterolemia)
 • Cukrzyca

Wielu alternatywnych praktyków uważa również, że imbir może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, rakowi i chorobie Alzheimera. Niektóre z tych twierdzeń są lepiej wspierane przez badania niż inne.


Korzyści dla zdrowia
Korzyści zdrowotne wynikające z obecności imbiru mogą być szeroko podzielone na kategorie: żołądkowo-jelitowe, przeciwzapalne lub metaboliczne.

Szereg badań potwierdziło efekt uspokajający żołądka i imbiru. Oprócz łagodzenia pooperacyjnych mdłości i wymiotów, zioło wydaje się łagodzić mdłości ruchowe i poranne objawy choroby. Prawdopodobnie najlepszym dowodem na to, że działanie przeciwdziałające używaniu imbiru jest u osób poddawanych leczeniu nowotworowemu.


Badanie przeprowadzone w 2012 r. na Uniwersytecie w Rochester wykazało, że suplementy imbirowe zmniejszyły nudności po zakończeniu terapii o 40 procent. Największą redukcję zaobserwowano u osób, które przyjmowały od 500 do 1 000 miligramów (mg).

Zalety imbiru z innymi rodzajami chorób żołądkowo-jelitowych są mniej wyraźne. W badaniu przeprowadzonym w 2014 r. na Uniwersytecie Północnej Karoliny stwierdzono, że imbir nie przynosi większej ulgi w przypadku objawów IBS niż placebo.3


Podczas gdy imbir wydaje się mieć minimalny wpływ na refluks kwaśny, według badań przeprowadzonych w 2012 r. w Indiach, może on pomóc w leczeniu wrzodów żołądka związanych z GERD w połączeniu z probiotykiem.7

Przeciwzapalny
Imbir zawiera substancję przeciwzapalną znaną jako gingerol, która może pomóc w leczeniu przewlekłego lub ostrego bólu. Obecne badania są podzielone na części dotyczące skuteczności gingerolu.


W przeglądzie badań z 2015 r. stwierdzono, że imbir jest tylko "skromnie skuteczny" w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Podobne wyniki zaobserwowano w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i stanów niezaspokojonych, takich jak zapalenie ścięgien i zapalenie kaletki.

Chociaż przegląd badań z 2016 r. sugerował, że w łagodzeniu silnych bólów menstruacyjnych może pomóc imbir, jak również niesteroidowe leki przeciwzapalne, badacze szybko przyznali, że ogólna jakość badań była niska.8

Wszystko to sugeruje, że imbir może wspierać, a nie zastępować standardowe środki przeciwbólowe stosowane w leczeniu zapalenia stawów i innych przewlekłych lub ostrych zaburzeń.

Metaboliczny
Istnieją ograniczone, ale przekonujące dowody na to, że imbir może pomóc w leczeniu takich chorób jak wysoki poziom cholesterolu czy wysoki poziom cukru we krwi.

W badaniu przeprowadzonym w 2008 r. przez Iran stwierdzono, że suplement imbiru w ilości 3 gramów dziennie, podawany przez 45 dni, poprawił profil lipidowy 45 osób z wysokim cholesterolem.

Stwierdzono obniżenie stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i "złego" cholesterolu lipoprotein o małej gęstości (LDL), natomiast "dobry" cholesterol lipoprotein o dużej gęstości (HDL) znacznie wzrósł. Samo obniżenie tych wartości odpowiada ogólnemu zmniejszeniu ryzyka wystąpienia chorób serca i udaru mózgu.

Podobnie badanie przeprowadzone w 2015 roku przez Iran wykazało, że codzienny suplement imbirowy poprawił wiele kluczowych metod diagnostycznych w przypadku cukrzycy typu 2.9 Po 12 tygodniach, osoby otrzymujące dzienny suplement 2-gramowy miały 12 procentowy spadek poziomu glukozy na czczo i 10 procentowy spadek poziomu HbA1c. Podobne wyniki zaobserwowano w badaniu z Chin w 2018 roku.10

Inne korzyści
Jak dotąd, istnieją ograniczone dowody na to, że imbir może zapobiegać lub leczyć raka. Obecny zakres badań ogranicza się głównie do badań probówek. Chociaż wydaje się, że gingerol spowalnia wzrost niektórych komórek nowotworowych in vitro (zwłaszcza komórek raka jelita grubego i jajnika), to na tym etapie trudno jest dojść do jakichkolwiek racjonalnych wniosków.

To samo odnosi się do choroby Alzheimera. Podczas gdy badania z Egiptu z 2017 roku sugerują, że gingerol może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu rozwoju choroby Alzheimera, działanie przeciwzapalne na mózg było postrzegane jako równoznaczne z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym Celebrex (celecoxib).

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Najnowsze artykuły

image

Przepisy

image

Kolacja

image

Przepisy

Popularne artykuły