Korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania cynamonu

image

Cynamon jest przyprawą, na której ludzie polegają, robiąc wszystko, od szarlotki po francuskie tosty. Wykonuje się go z kory drzewa cynamonowego i albo wałkuje się go w pałeczki cynamonowe (zwane dudkami), albo miele na drobny proszek.


Chociaż istnieje kilka odmian cynamonu z takich krajów jak Indie, Sri Lanka, Indonezja, Brazylia, Wietnam i Egipt, cynamon cejloński i cynamon Cassia są najbardziej popularne. Cejlon cynamon, często określany jako prawdziwy cynamon, jest najdroższą odmianą. Cassia cynamon, który jest ciemniejszy i twardszy, jest typem najczęściej spotykanym w sklepach spożywczych.

Uważa się, że cynamon, oprócz zastosowania w gotowaniu, ma również właściwości lecznicze. Alternatywni lekarze uważają, że cynamon może obniżyć poziom cukru we krwi, leczyć powierzchowne infekcje grzybicze oraz zmniejszyć stan zapalny i ból. Obecne badania są podzielone w kwestii tego, czy cynamon może spełnić te obietnice.

Korzyści dla zdrowia
Cynamon jest od wieków stosowany w medycynie tradycyjnej. W tradycyjnej medycynie chińskiej cynamon Cassia stosowany jest w przeziębieniach, wzdęciach, mdłościach, biegunkach i bolesnych okresach miesiączkowych. Uważa się również, że poprawia on energię, witalność i krążenie, szczególnie u osób z zimnymi stopami.

W medycynie ajurwedyjskiej cynamon jest stosowany jako środek na cukrzycę, niestrawność i przeziębienia, a także może pomóc w zrównoważeniu kapha (energii fizycznej i emocjonalnej). Jest on również wspólnym składnikiem herbaty chai i herbaty cynamonowej, które, jak się uważa, poprawiają trawienie.


Alternatywni lekarze przypisują cynamonowi liczne właściwości lecznicze, w szczególności cynamonowi cejlońskiemu. Uważa się, że cynamon ma następujące właściwości lecznicze:

  • Cukrzyca
  • Nadciśnienie tętnicze (wysokie ciśnienie krwi)
  • Zespół metaboliczny
  • Zespół jelita drażliwego (IBS)
  • Zakażenia drożdżakami (candidiasis)
  • Zakażenia jamy ustnej
  • Przeziębienie
  • Katar sienny (alergiczny nieżyt nosa)

Charakterystyczny smak i aromat cynamonu pochodzi od związku zawartego w olejku eterycznym zwanego cynamaldehydem. Aldehyd cynamonowy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, które mogą pomóc w leczeniu niektórych zaburzeń metabolicznych, infekcyjnych, trawiennych lub oddechowych.1 Oto niektóre z obecnych dowodów:


Metaboliczny
Badania wykazały, że przyjmowanie cynamonu może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Badania wykazały, że może on być korzystny dla osób z cukrzycą lub predyspozycjami.


W badaniu opublikowanym w 2003 r. w Diabetes Care oceniono korzyści płynące z dobowej dawki cynamonu u 60 osób z cukrzycą typu 2.2 Podzielone na grupy po 20 osób, grupy otrzymywały odpowiednio 1-, 3- i 6-gramowe dawki cynamonu w postaci tabletek (ilość odpowiadająca w przybliżeniu 1/4 łyżeczki do 1 łyżeczki).

Po 40 dniach we wszystkich trzech grupach nastąpiło zmniejszenie stężenia glukozy na czczo (o 18% do 29%), trójglicerydów (23% do 30%), cholesterolu LDL (7% do 27%) i cholesterolu całkowitego (12% do 26%). Natomiast hemoglobina A1C (HbA1C) pozostała niezmieniona u wszystkich uczestników.2


Obniżenie tego poziomu może być wystarczająco silne, aby leczyć zespół metaboliczny. W przeglądzie badań w 2016 r. stwierdzono, że cynamon, przyjmowany farmakologicznie, może potencjalnie poprawić wszystkie kluczowe wskaźniki zespołu metabolicznego, w tym wskaźnik masy ciała (BMI), stosunek talii do bioder, profil lipidowy krwi i ciśnienie krwi.3

Nie oznacza to, że korzyści metaboliczne cynamonu są bezsporne. Obecnie dostępnych jest niewiele dobrze kontrolowanych badań (włącznie z tymi wymienionymi powyżej).

W przeglądzie przeprowadzonym w 2010 r. w Niemczech, w którym dokonano oceny wysokiej jakości randomizowanych badań kontrolowanych, stwierdzono, że korzyści płynące z kontrolowania poziomu cukru we krwi w przypadku cynamonu są "obiecujące", ale jego wpływ na utratę wagi i ciśnienie krwi pozostaje w dużej mierze nieuzasadniony.4

Zakaźny
Badania wykazały, że cynamon ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. W badaniach probówek cynamon jest aktywny zarówno przeciwko Candida albicans, grzybowi wywołującemu infekcje drożdżowe i drożdżaki, jak i Helicobacter pylori, bakteriom odpowiedzialnym za wrzody żołądka.

Cynamonowy olejek eteryczny był w stanie zneutralizować 50% szczepów Candida, według badań laboratoryjnych z 2016 roku opublikowanych w Journal of Clinical and Diagnostic Research. Ponadto olejek uznano za skuteczny przeciwko szczepom opornym na lek przeciwgrzybiczy Diflukan (flukonazol).5

Niestety, niewiele jest dowodów na to, że cynamon ma taki sam efekt, gdy jest przyjmowany doustnie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku H. pylori. Badania opublikowane w 2014 roku sugerują, że suplementy cynamonowe znacznie przekraczają próg terapeutyczny konieczny do wyeliminowania tej trudnej do leczenia bakterii.6

Trawienny
Spożycie cynamonowej herbaty jest powszechnym, domowym lekarstwem na niestrawność. Przyglądając się jego wpływowi na trawienie, badacze w Australii przeprowadzili badania pilotażowe obejmujące wpływ dwóch leków zawierających cynamon na 31 osób z zespołem jelita drażliwego (IBS)7 . Jeden środek został opracowany dla dominującego zaparcia (IBS-C), a drugi dla dominującego biegunki (IBS-D).

Uczestnicy leczeni z powodu IBS-C doświadczyli 20% wzrostu wypróżnień, a także zmniejszenia napięcia, bólu brzucha i wzdęć. Osoby leczone z powodu IBS-D nie miały żadnej odpowiedzi na leczenie.

Sugeruje to, że cynamon może albo wspierać ruchliwość jelit albo mieć łagodny efekt przeczyszczający. Poza tym, pozostaje niewiele dowodów na to, że cynamon może leczyć biegunkę. Co więcej, nadmierne spożycie cynamonu może prowadzić do zgagi serca, zaostrzając objawy niestrawności.

Oddechowe
Cynamonowy olejek eteryczny, stosowany do aromaterapii, może pomóc zmniejszyć przekrwienie, poprawić nastrój i zwiększyć energię. Podczas gdy niektórzy alternatywni terapeuci uważają, że może on również wzmocnić układ odpornościowy, zapobiegając w ten sposób przeziębieniom i grypie, nie ma dowodów na to, że cynamon w jakiejkolwiek formie wpływa na odpowiedź immunologiczną, zarówno wrodzoną, jak i adaptacyjną.

Cynamon może pomóc w łagodzeniu objawów nosowych towarzyszących przeziębieniom, grypie i katarowi siennemu. W badaniu przeprowadzonym w 2014 r. w Journal of Herbal Medicine stwierdzono, że aerozol do nosa zawierający wyciąg z cynamonu poprawił objawy nosowe u 20 osób z alergicznym nieżytem nosa w porównaniu z 20 osobami otrzymującymi placebo. Po czterech tygodniach dwukrotnie w ciągu dnia w aerozolu poprawiła się funkcja płuc, nie powodując żadnych zauważalnych skutków ubocznych.

 

Korzyści dla zdrowia - Imbir

Najnowsze artykuły

image

Przepisy

image

Kolacja

image

Przepisy

Popularne artykuły