Dieta dash

image

 

Głównym celem diety Dash jest obniżenie wysokiego ciśnienia krwi. W jej skład wchodzą owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, drób, ryby, orzechy i fasolę, ale ograniczy spożycie czerwonego mięsa, tłuszczu, cukru i soli. Na czym dokładnie polega dieta Dash? Artykuł wyjaśni jej założenia i cechy.

Czym jest dieta Dash?

Pełna nazwa diety DASH to Dietetyczne podejścia do zatrzymania nadciśnienia. Jest to jednak ogólnie zdrowy plan odżywiania, który może pomóc ludziom schudnąć. Dieta ma na celu pomóc ludziom w radzeniu sobie z wysokim ciśnieniem krwi. Głównym celem diety nie jest odchudzanie, ale obniżenie ciśnienia krwi. Jednak może również pomóc tym, którzy chcą schudnąć, obniżyć poziom cholesterolu i kontrolować cukrzycę lub jej zapobiegać. Do ważnych aspektów należą:

• wielkość porcji

• spożywanie szerokiej gamy zdrowej żywności

• uzyskanie odpowiedniej równowagi składników odżywczych

Dash nie jest dietą wegetariańską, ale zawiera więcej owoców i warzyw, niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych, fasoli, orzechów i innych składników odżywczych. Eksperci, którzy dokonali przeglądu diety DASH w 2017 r., 20 lat po jej wprowadzeniu, opisali ją jako interwencję, która może znacznie poprawić stan zdrowia populacji. Według nich, gdyby osoby z wysokim ciśnieniem krwi dokładnie przestrzegały diety Dash, mogłoby to zapobiec około 400 000 zgonów z powodu chorób układu krążenia w ciągu 10 lat.

Kto może skorzystać na diecie Dash?

Dieta Dash jest wskazana w przypadku kiedy konieczne jest obniżenie ciśnienia krwi. Wpływa na stężenie cukru we krwi. Reguluje trójglicerydy lub tłuszcze we krwi oraz lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), czyli „zły” cholesterol. To wszystko cechy zespołu metabolicznego, stanu, który obejmuje również otyłość, cukrzycę typu 2 i większe ryzyko chorób układu krążenia. Istnieją również dowody na to, że może zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego i poprawić ogólną oczekiwaną długość życia. Inne wskazówki dotyczące utraty wagi na Dash obejmują:

• częste spożywanie małych porcji w ciągu dnia

• mniej mięsa, a więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych

• wybieranie owoców lub warzyw jako przekąski zamiast cukierków, lub frytek

Dieta koncentruje się na wzorcach żywieniowych, a nie na pojedynczych składnikach odżywczych. Wykorzystuje produkty bogate w przeciwutleniacze. Cechuję ją niska zawartość tłuszczów nasyconych i trans. Jest bogata w błonnik, białko, magnez, wapń i potas i występuję tu niska zawartość sodu. Tłuszcze nasycone występują głównie w tłustym mięsie, pełnotłustych produktach mlecznych, oleju kokosowym, oleju palmowym i oleju z ziaren palmowych. Dieta Dash koncentruje się głównie na produktach pochodzenia roślinnego, z których wiele jest bogatych w przeciwutleniacze. Eksperci uważają, że przeciwutleniacze odgrywają rolę w zapobieganiu różnym problemom zdrowotnym, w tym chorobom serca, udarowi, cukrzycy typu 2 i nowotworom. Dieta Dash zachęca ludzi do spożywania mniejszej ilości sodu. Sód jest głównym składnikiem soli kuchennej i występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Organizm ludzki potrzebuje soli, ale dodanie soli do diety, może spowodować jego zbyt wysoki poziom. U niektórych osób może to podnieść ciśnienie krwi. Istnieją dwie wersje diety DASH:

• Standardowa dieta DASH : konsumenci spożywają do 2300 miligramów (mg) sodu dziennie.

• Dieta niskosodowa DASH : Maksymalne spożycie sodu wynosi 1500 mg dziennie.

Ponieważ osoby będące na diecie zmniejszają spożycie soli, powinni również spożywać więcej pokarmów zawierających potas. Potas pomaga rozluźnić naczynia krwionośne, co może obniżyć ciśnienie krwi. Pokarmy zawierające potas obejmują:

• suszone owoce, takie jak morele, suszone śliwki i rodzynki

• soczewica i fasola

• sok pomarańczowy

• banan.

Najnowsze artykuły

image

Przepisy

image

Kolacja

image

Przepisy

Popularne artykuły