Dieta ketogeniczna

image

Dieta ketonowa jest dobrze znana jako dieta niskowęglowodanowa, w której organizm wytwarza w wątrobie ketony w celu uzyskania energii. Ma wiele różnych nazw: dieta ketogeniczna, dieta ketonowa, dieta niskowęglowodanowa, dieta niskowęglowodanowa, wysokotłuszczowa itp.

Czym jest dieta ketonowa?

Kiedy jesz pokarmy bogate w węglowodany, twój organizm rozłoży je na glukozę i wyprodukuje insulinę. Glukoza jest najprostszą cząsteczką w organizmie, która jest przekształcana i wykorzystywana jako energia i zostanie wybrana z dowolnego innego źródła energii. Insulina absorbuje glukozę z krwiobiegu w całym organizmie. Ponieważ glukoza jest głównym źródłem energii, tłuszcz nie jest potrzebny i dlatego jest przechowywany. Zazwyczaj na normalnej diecie o wyższej zawartości węglowodanów organizm wykorzystuje glukozę jako podstawową formę energii. Zmniejszając spożycie węglowodanów, wywołujemy stan znany jako ketoza. Taki jest cel, jaki ma dieta ketonowa. Artykuł ten pokazuje jej plusy i cechy.

Czym jest ketoza?

Ketoza to naturalny proces, który pomaga organizmowi przetrwać przy zmniejszonym spożyciu pokarmu. W tym stanie w organizmie syntetyzowane są ketony, które powstają podczas rozkładu tłuszczów w wątrobie. Ostatecznym celem zdrowej diety ketonowej jest wprowadzenie organizmu w ten stan metaboliczny. Nie robimy tego poprzez redukcję kalorii, ale poprzez niedobór węglowodanów. Nasz organizm jest bardzo dobrze przystosowany do tego, jakie substancje otrzymuje z pożywienia. Kiedy przeładujesz go tłuszczami i usuniesz węglowodany, zacznie spalać ketony jako główne źródło energii. Optymalne poziomy ketonów zapewniają lepsze zdrowie, utratę wagi oraz zwiększoną sprawność fizyczną i psychiczną.

Wyniki diety ketonowej

Istnieje wiele pozytywnych skutków diety ketonowej, od utraty wagi i zwiększonego poziomu energii po terapeutyczne zastosowania medyczne. Większość ludzi może bezpiecznie stosować dietę niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Dieta ketogeniczna zasadniczo wykorzystuje tłuszcz jako źródło energii, więc efekt utraty wagi jest oczywisty. Przy diecie ketonowej poziom insuliny (hormonu magazynującego tłuszcz) znacznie spada, zmieniając organizm w maszynę do spalania tłuszczu. Z naukowego punktu widzenia, dieta ketogeniczna działa lepiej niż diety niskotłuszczowe, bogate w węglowodany, nawet w dłuższej perspektywie. Wiele osób włącza do swojej diety średniołańcuchowe oleje trójglicerydowe (zwiększa to produkcję ketonów i utratę tłuszczu). Dieta ketonowa w naturalny sposób obniża poziom cukru we krwi ze względu na rodzaj spożywanej żywności. Badania pokazują, że dieta ketogeniczna jest skuteczniejszym sposobem leczenia i zapobiegania cukrzycy niż dieta niskokaloryczna. Jeśli jesteś przedcukrzycą lub masz cukrzycę typu II, powinieneś poważnie rozważyć dietę ketogenną. Wiele osób stosuje dietę ketogenną specjalnie w celu zwiększenia sprawności umysłowej. Ketony są wspaniałym źródłem energii dla mózgu. Zmniejszając spożycie węglowodanów, unikasz dużych skoków poziomu cukru we krwi. Razem może to prowadzić do poprawy koncentracji. Badania wykazały, że zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Zapewniając swojemu organizmowi lepsze i bardziej niezawodne źródło energii, przez cały dzień będziesz czuł się bardziej aktywny. Wykazano, że tłuszcz jest najbardziej wydajną cząsteczką spalaną jako paliwo, dostarczając 9 kcal w porównaniu z 4 kcal z węglowodanów. Ponadto tłuszcz naturalnie zapewnia dłuższe uczucie sytości. Dieta ketogeniczna jest stosowana od początku XX wieku do skutecznego leczenia epilepsji. Wciąż jest to jedna z najczęściej stosowanych terapii u dzieci z niekontrolowaną padaczką. Jedną z głównych zalet diety ketogenicznej na padaczkę jest to, że pozwala ona na stosowanie mniejszej ilości leków przy zachowaniu doskonałej kontroli nad chorobą.

Najnowsze artykuły

image

Przepisy

image

Kolacja

image

Przepisy

Popularne artykuły