Jak odbierać sygnały od naszego ciała

image


Intuicyjne jedzenie to podejście do jedzenia, które opiera się na słuchaniu sygnałów z ciała. Ale co jeśli nie czujesz głodu, pełni i innych sygnałów ciała? Ten post dzieli się na trzy ćwiczenia mające na celu zbudowanie świadomości interocepcyjnej lub powiązanie z sygnałami ciała.

Jak powrócić do kontaktu z sygnałami ciała?
Intuicyjne jedzenie jest podejściem, które uczy słuchania sygnałów z ciała, takich jak głód, pełnia, i jak jedzenie sprawia, że czujesz się, aby pomóc kierować jedzeniem. Ponieważ nasze ciało jest złożonym systemem, który ma za zadanie utrzymać cię przy życiu, możemy ufać, że słuchając sygnałów z naszego ciała, poprowadzi nas ono do odpowiedniego odżywiania naszego ciała. 

Ale co jeśli nie będziesz w kontakcie z sygnałami z twojego ciała? Pomysł jedzenia według nich wydaje się chyba dość przytłaczający i mylący! Jeśli to ty, proszę, wiedz, że nie jesteś sam. Z mojego doświadczenia wynika, że większość moich klientów z przewlekłą dietą lub zaburzeniami odżywiania czuje się całkiem odłączona od swojego ciała. Uczucie odłączenia od sygnałów z ciała jest również częste wśród osób z urazami, lękami/depresją, schorzeniami żołądkowo-jelitowymi lub zaburzeniami przetwarzania sensorycznego oraz osób z autyzmem. 

Dobrą wiadomością jest to, że można wrócić do kontaktu z sygnałami ciała, a przynajmniej zbudować z nimi silniejsze połączenie. W tym wpisie wyjaśnię świadomość interocepcyjną, świadomość zmysłową sygnałów z ciała i podzielę się kilkoma narzędziami do ich wzmocnienia. W żadnym wypadku nie jestem ekspertem i jeżeli jest to coś, z czym zmagasz się, bardzo zachęcam do pracy z terapeutą, który jest przeszkolony w pracy somatycznej, jeżeli jest to dla ciebie dostępne. Ale mam nadzieję, że to stanowisko jest pomocnym przewodnikiem początkowym i daje ci kilka prostych wskazówek, które pomogą ci wzmocnić związek z sygnałami z twojego ciała. 

CZYM JEST ŚWIADOMOŚĆ INTEROCEPCYJNA? 
Świadomość interocepcyjna to poczucie tego, co dzieje się wewnątrz twojego ciała. Rozważ to w porównaniu ze świadomością egzekcepcyjną (to, co dzieje się poza ciałem - myślenie wzrokiem i dźwiękiem) oraz propriocepcją, czyli tym, gdzie znajduje się twoje ciało w przestrzeni (tzn. jego położenie). 

Głód i pełnia to aspekt świadomości interocepcyjnej, o którym najczęściej słyszy się w intuicyjnym jedzeniu, ale interocepcja obejmuje również takie rzeczy jak tętno, napięcie mięśni, ból, pragnienie, temperatura ciała i somatyczne doświadczenie emocji, jak niepokój, złość czy radość. 

Silna świadomość interocepcyjna lub połączenie z sygnałami z twojego ciała jest pomocne nie tylko dla zrozumienia tego, co dzieje się w twoim ciele, ale także dla wiedzy o tym, jak podejmować działania i zaspokajać twoje potrzeby. Na przykład, jeżeli zauważysz, że twoje usta są suche, możesz wypić szklankę wody. Albo, jeżeli zauważysz, że masz zimne stopy, możesz założyć jakieś skarpetki. I oczywiście, gdybyś czuł, że twój żołądek jest pusty i zrzędzi, zjadłbyś coś. Pomyślcie o sygnałach waszego ciała jako o sposobie komunikowania potrzeb! 

Jak powrócić do kontaktu z sygnałami ciała?
Jak odzyskać kontakt z sygnałami ciała
Jednym ze sposobów, w jaki możesz stracić kontakt z sygnałami swojego ciała, jest ciągłe popychanie go do miejsca, w którym nie zaspokaja ono swoich potrzeb, na przykład brak odpowiedniego snu, zbyt długie przebywanie bez jedzenia lub niejedzenie, albo chroniczny stres. Zasadniczo, jeżeli nie odpowiadasz na sygnały ciała, to w końcu tracisz z nimi kontakt. Aby wrócić do kontaktu z sygnałami ciała, musisz najpierw zaspokoić swoje podstawowe potrzeby przy zachowaniu względnego bezpieczeństwa, odpowiedniego snu, jedzenia i wody. 

Ponieważ jestem dietetykiem i w ogóle, głód i pełnia są sygnałem ciała, z którym pracuję najbardziej, chcę podzielić się z moimi klientami analogią, którą lubię stosować. Pomyśl o ponownym nawiązaniu kontaktu z głodem i pełnią jako o odbudowaniu zaufania do przyjaciela, z którym nie masz kontaktu. Jak możesz sobie wyobrazić, gdybyś miał przyjaciela, który ciągle do ciebie dzwonił, a ty nigdy nie odbierał telefonu, w końcu przestałby dzwonić. Tak się w zasadzie dzieje, gdy nie szanujesz swojego głodu! Żeby wrócić do swoich wskazówek, musisz być tym, który odbierze telefon. W tej analogii oznacza to regularne dostarczanie organizmowi odpowiednich (i miejmy nadzieję, że przyjemnych!) posiłków i przekąsek. Jeśli nie jesz wystarczająco dużo jedzenia, nie możesz wrócić do kontaktu ze wskazówkami dotyczącymi głodu i pełności. 

Podzielam tę analogię, ponieważ tak często klienci czują się sfrustrowani, gdy nie odczuwają głodu i uczucia pełności. Czują, że nie mogą ufać swojemu ciału. Ale tak naprawdę, ich ciało nie może im ufać, ponieważ nadal angażują się w zachowania restrykcyjne, takie jak niejedzenie wystarczającej ilości posiłków lub ich opuszczanie. To samo dzieje się, gdy ktoś angażuje się w nadmierny wysiłek fizyczny lub jest w dużym stresie.

 

Przepisy