Catering dietetyczny dla sportowców

image

 

Codzienna dieta sportowców znacznie odbiega od standardowego menu przeciętnego człowieka. Regularne intensywne treningi i zawody wymagają wytrzymałości fizycznej i psycho-emocjonalnej, dlatego żywienie powinno spełniać odpowiednie wymagania. Catering dietetyczny dla sportowców w pełni uzupełnia koszty energii, nasycając organizm witaminami i składnikami odżywczymi. Jednocześnie jest kaloryczna, aby zapewnić dobry metabolizm i wzrost mięśni;

Popraw wyniki sportowe

Diety tego typu promują szybką regenerację tkanki mięśniowej i zapasów glikogenu we krwi i wątrobie, która jest dodatkowym źródłem energii. To właśnie ten pierwiastek jest spożywany przez organizm podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku fizycznego. Brak glikogenu negatywnie wpływa na wytrzymałość i prowadzi do szybkiego zmęczenia. Odżywianie sportowców i jego cechy zależą bezpośrednio od rodzaju sportu. Na przykład pływak oprócz mięśni potrzebuje również tkanki tłuszczowej, a biegacz lub sportowiec potrzebuje beztłuszczowej masy mięśniowej. Dlatego konieczne jest wybranie menu uwzględniającego stosunek BJU (białka, tłuszcze, węglowodany) i kalorii. Zdrowy metabolizm to efekt regularnej, zbilansowanej diety wzbogaconej w składniki odżywcze, różne pierwiastki śladowe i witaminy.

Węglowodany

To „Szybkie” źródło energii, stanowiące około 60% dziennej zawartości kalorii w potrawach, z których większość to węglowodany złożone zawarte w warzywach i zbożach. Proste węglowodany stanowią około 15% i są potrzebne do przywrócenia poziomu glikogenu po ciężkim treningu i zawodach. Można je uzyskać z owoców i jagód lub przy użyciu rafinowanego cukru.

Tłuszcze

Wzbogacają organizm w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, są też dodatkowym źródłem „długotrwałej” energii. Dieta sportowca będzie zawierać około 25% tłuszczów nienasyconych znajdujących się w olejach roślinnych, owocach morza, rybach, nasionach i orzechach. Dużo tłuszczu potrzebują sportowcy, których aktywność wiąże się z dużą utratą ciepła, na przykład pływacy czy narciarze. Ta lista obejmuje również biegaczy długodystansowych, rowerzystów, którzy zużywają dużo energii i nie mogą szybko się zregenerować.

Białko

Główny budulec, który powoduje wzrost tkanki mięśniowej oraz usprawnia procesy metaboliczne. Ilość białka może wahać się od 20% do 35% w zależności od sportu. Tak więc potrzebna jest duża ilość pokarmu białkowego dla sportowców, rzucających, biegaczy na krótkich dystansach, uczestników różnych gier sportowych.

Witaminy

Sportowcy potrzebują przede wszystkim kompleksów witaminowych, w szczególności grupy „B”. To właśnie one biorą udział w metabolizmie glukozy i przyczyniają się do wysokiej wydajności, zwiększonej wytrzymałości organizmu, a także wspomagają przyrost masy mięśniowej, uczestnicząc w produkcji białka. Lista niezbędnych witamin obejmuje - „A”, „E”, „PP” i „C”. Nie zapomnij o fosforze, który usprawnia procesy metaboliczne.

Menu kalorii

Biorąc pod uwagę zbilansowane odżywianie sportowców i jego cechy, nie można zapominać o kaloriach. Na przykład gimnastyczki powinny otrzymywać dokładnie tyle energii, ile zużywają w ciągu dnia. Przeciwnie, sportowcy, biegacze, piłkarze, biathlonicy potrzebują więcej energii niż jej zużywają. Dobrze zbilansowany catering dla sportowców jest przeznaczony dla każdej kategorii sportowców, nowicjuszy lub profesjonalistów. Wystarczy skontaktować się z konsultantami w odpowiedniej firmie, aby uzyskać porady żywieniowe i wybrać najlepszą tygodniową dietę spośród kilku programów. Firmy cateringowe nie tylko dostarczą nam zbilansowane i zdrowe potrawy, ale też oszczędzą nam czasu, który musielibyśmy poświęcić na ich przygotowanie.

Najnowsze artykuły

image

Przepisy

image

Kolacja

image

Przepisy

Popularne artykuły